Czy probiotyki są bezpieczne?
Jelita to nasz drugi mózg?
Jelita to nasz drugi mózg - to sformułowanie,tak częste obecnie, spowodowane jest między innymi tym, że czujemy, że jest jakieś połączenie pomiędzy tym, co jest w naszym brzuchu a nastrojem, samopoczuciem i chęcią do życia. "Motylki w brzuchu" to nic innego jak reakcja między mózgiem a trzewiami.
Dlaczego tak jest? Ponieważ poprzez nerw błędny oraz krwioobieg nasze jelita są połączone z naszym mózgiem i wzajemnie na siebie oddziałują.
Jelita nie tylko komunikują się z mózgiem. Komunikują się też z innymi narządami np. z płucami lub skórą. Możemy mówić także np. o osi jelita-płuca, jelita-skóra czy jelita-wątroba.
Problemy z tymi narządami mogą więc wynikać też ze złej pracy przewodu pokarmowego.
Dlatego bardzo ważne jest by praca jelit była prawidłowa.
Przewód pokarmowy jest zasiedlony przez bakterie, wirusy i grzyby, Cały ten złożony system nazywamy mikrobiotą. Jego masa u dorosłego człowieka to ok. 1 - 2 kg.
Pełni on 4 zasadnicze funkcje:
- trawienną - mikroorganizmy pomagają nam w trawieniu pokarmów. Wytwarzają enzymy, których my sami nie potrafimy wytworzyć, a które rozkładają nasze pożywienie
- metaboliczną - nasze mikroby są takimi małymi fabrykami chemicznymi, które wytwarzają witaminy i hormony, które wchłaniają się do krwioobiegu, przenoszone są po całym ciele i wpływają na pracę odległych organów, m. in. mózgu
- ochronną - mikrobiota produkuje śluz, który tworzy fizyczną warstwę ochronną na ścianach jelit. To nasza bariera ochronna. Jeżeli jest nieszczelna - do organizmu mogą przedostawać się niepożądane substancje
- regulacyjną - mikrobiota dyryguje pracą naszego układu odpornościowego, nerwowego a nawet krwiotwórczego
Co się dzieje, gdy ta współpraca dobrej mikrobioty zostaje zakłócona?
Następuje wówczas dysbioza czyli zaburzenie równowagi w jelitach
Czym może być spowodowana?
- lekami a przede wszystkim antybiotykami, które niszczą nie tylko bakterie złe, chorobotwórcze ale też i te dobre korzystne dla naszego organizmu
- stresem chronicznym - mózg wysyła sygnały biochemiczne, które pustoszą mikrobiotę
- stylem życia - dieta bogata w cukier, wysokoprzetworzona, zakażenia bakteryjne lub wirusowe,a nawet zwykłe zatrucie pokarmowe czy nawet brak ruchu mogą zmienić funkcjonowanie naszych jelit. Poza tym nasze bakterie mają cykl zsynchronizowany z porami dnia i nocy. Pracując przy sztucznym świetle, zarywając noce, będąc chronicznie niedospani powodujemy dezorientację naszego mikrobiomu
Jak mózg komunikuje się z jelitami?
Na dwa sposoby. Poprzez nerw błędny oplatający całe nasze ciało oraz poprzez i układ krwionośny. Jest to komunikacja w obie strony. Zarówno mózg wpływa na pracę jelit jak i praca jelit wpływa na mózg
Jakie czynniki mają wpływ na dobrostan naszego mikrobiomu?
- podstawą jest różnorodna, jak najbardziej zróżnicowana dieta. bogata w błonnik.. Nasza mikrobiota lubi błonnik.
- styl życia czyli dbałość o sen, techniki relaksacyjne i umiarkowana aktywność fizyczna
- suplementacja - probiotyki, prebiotyki, kwas masłowy, witamina D
Podsumowując:
- Mikrobiota to kluczowy organ kształtujący nasz nastrój, odporność i metabolizm
- Mózg prowadzi z jelitami nieustanny dialog dwukierunkowy i ten dialog wpływa na nasze zdrowie na każdym poziomie
- Styl życia i sposób radzenia sobie ze stresem wpływa na kształtowanie tego połączenia
- Musimy też pamiętać, że bakterie mają swój cykl zsynchronizowany z rytmem dnia i nocy. Nasz rozkład dnia czyli praca przy niebieskim świetle, zarywanie nocy i jedzenie w późnych godzinach w zasadzie ignoruje ten cykl. W ten sposób sami rozstrajamy nasz tak czuły system jelita-mózg przygotowując tym samym grunt pod przyszłe choroby i stany osłabienia.
Sen a nasza cera
Sen a nasza cera
czyli jak sen wpływa na naszą cerę
Jednym z bardzo ważnych a niedocenianych czynników, które mają bardzo duży wpływ na jakość naszej cery jest sen.
Czym jest sen?
Z definicji (wikipedia.pl) sen jest stanem czynnościowym ośrodkowego układu nerwowego, cyklicznie pojawiający się i przemijający w rytmie dobowym, podczas którego następuje zniesienie świadomości i bezruch.
Co więc dzieje się podczas snu?
Następuje wyłączenie aktywności naszego ośrodkowego układu nerwowego i uruchomienie jego systemów naprawczych. W czasie snu zostają więc naprawione powstałe uszkodzenia i regeneracja na poziomie fizycznym. Następuje „odpoczynek” i „zresetowanie” całego organizmu, zarówno umysłu jak i ciała oraz wyregulowanie gospodarki hormonalnej.
Regeneracja jednak może nastąpić tylko wtedy, gdy jest odpowiednia ilość czasu na nią i nie jest ona zakłócana. Analogicznie jak w przypadku naszego komputera, który również potrzebuje co pewien czas „wyczyszczenia”, uporządkowania i zresetowania. I nie możemy mu w tym czasie przeszkadzać.
A co się dzieje, gdy nie pozwolimy na pełny reset?
Jesteśmy wtedy zmęczone(i), rozkojarzone(i), nasza koncentracja się pogarsza, mamy trudności z zapamiętywaniem. Czujemy się rozdrażnione(i), szybciej stresujemy się, a więc stymulujemy produkcję kortyzolu – hormonu stresu. Zostaje zaburzona nasza gospodarka hormonalna. Organizm staje się rozregulowany. I to wszystko ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie, naszą odporność, na naszą skórę.
I od razu to na niej widać. Staje się ona szara, matowa, mniej elastyczna, zmęczona, może nawet pojawić się trądzik. Szczególnie widać to pod oczami, gdy są opuchnięte , podkrążone, z cieniami pod nimi. Brak snu powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych. A ponieważ skóra pod oczami jest bardzo delikatna, mogą spowodować jej przebarwienia.
Dlatego jednym z podstawowych czynników przy pielęgnacji skóry jest odpowiednia ilość snu, który w przypadku dorosłego człowieka powinien trwać około 8 godzin.
W czasie snu następuje regeneracja poszczególnych narządów, a m. in. skóry. Nie ma ona wtedy kontaktu z czynnikami zewnętrznymi takimi jak słońce, wiatr, niekorzystne środowisko i może skupić się na odpoczynku, odnowie i spokojnym przyswajaniu preparatów kosmetycznych. Stabilizuje się tętno i ciśnienie.
Podczas odpoczynku następuje stabilizacja ciśnienia i tętna. Zwiększa się przepływ krwi, a więc substancje zawarte w naszych kosmetykach lepiej się wchłaniają.
Jak sobie radzić?
- Przestrzegać regularnego snu ok. 8 godzin. Starać się chodzić spać o tej samej porze.
- Wietrzyć pokój przed snem i jeżeli to możliwe spać przy otwartym oknie.
- Dobrze jest, jak śpi się w pokoju, w którym nie pracuje się i nie ogląda TV, nie używa komputera, smartfonu itp.
- Nie aktywować mózgu przed snem. Nie oglądać TV, nie korzystać z komputera
- Nie objadać się kilka godzin przed snem.
- Używać odpowiednio profilowanych poduszek pod głowę zapobiegających powstawaniu tzw. zmarszczek sennych
W razie pytań proszę o kontakt: kolagenia@gmail.com tel. 516 342 852